
Kybez News
Nejčastější podvody: Jak je odhalit a nenechat se okrást
Policejní statistiky zaplavují v posledních měsících příběhy nešťastníků, kteří sedli na lep internetovým podvodníkům. Kyberšmejdi přitom používají pořád dokola stejné triky, prostřednictvím kterých se snaží důvěřivce napálit. Informační portál Novinky.cz se na tyto triky zaměřil a připravil seznam nějčastějších způsobů podvodů v on-line světě. Připravte se i vy a podívejte se, jak se těm nejčastějším podvodům na síti bránit.
Falešní bankéři obrali základní školu o miliony
Z účtu základní školy v Nymburku odešly peníze do kapes podvodníků. Tentokrát se falešným bankéřům podařilo obelstít i profesionální účetní. Scénáře těchto typů podvodů jsou vždy jako přes „kopírák“. Pod identitou bankéře či policisty vyděsí oběť smyšlenou historkou o tom, jak jim právě nyní z účtu mizí peníze nebo se někdo snaží vyřídit si jménem oběti úvěr a poté již události nabírají rychlý spád. Pokud se uživatel na vishing, jak se tomuto způsobu podovdu říká, „chytne“, ztratí se obvykle peníze z účtu stejně rychle jako podvodníci poté co svoji oběť napálili. Takto ukradené finance jsou většinou těžko dohledatelné a jedinou obranou proti tomuto způsobu podvodu je obezřetnost. Když si nejsem jistý, volám do banky – tak jednoduché to je, a přesto každý rok zaznamenáváme tisíce úspěšných pokusů o podvod. Více ve článku.
Podvodný e-shop vytvoří umělá inteligence
E-shopy lákají na dojemný rodinný příběh či výprodej, ale pak zboží nepošlou a nevrací peníze. Česká obchodní inspekce i spotřebitelské organizace varují před nákupy na anonymních e-shopech. Rizikových obchodů přitom razantně přibývá, když jejich zakládání ulehčuje i umělá inteligence. Dejte si pozor před tím než nakoupíte, resp. zaplatíte předem za zboží, které nakupujete. Ověřte si e-shop například pomocí služeb Google, Zbozi.cz nebo Heureka.cz. E-shopy, které nemají žádnou minoulost a neproklikáte se v nich k žádným kontaktním údajům rovnou opusťte. Ušetříte tím nejen finance, ale také nervy a čas. Více informací v příloženém článku.
Podvodné investice se množí jak houby po dešti
Obětí podvodu se stal tentokrát jedenapadesátiletý muž z Olomouce, když uvěřil reklamě slibující zhodnocení financí pomocí umělé inteligence. Podvodníci v tomto směru používají stále sofistifikovanější metody a často se stává, že pro vzbuzení důvěry skutečně zasílájí obětem podvodu peníze na účet, aby v zápětí způsobili daleko rozsáhlejší škody nebo nepřímo donutili oběť vzít si úvěr za účelem dalšího zhodnocení peněz. Mnohdy však lidem zůstane vybílený účet, dluhy, které musejí splácet a oči pro pláč. Za účelem investic doporučujeme využívat skutečně renomovaných společností a specializovaných organizací, které mají v oblastí investic mnohaleté zkušenosti a zejména pozitivní reference. Investování finančních prostředků v neprobádaných vodách je vždy velkým rizikem a nemusí se vždy nutně na první pohled zdát, že se jedná o podvod.
Podvodníci mají nový trik jak obrat nic netušící lidi o statisíce
Podvodníci našli nový způsob jak obrat důvěřivce o veškeré jejich finance. Jedná se o poměrně nový způsob, kdy důvěřiví lidé peníze ze svého účtu vyberou a předají přímo do rukou kriminálních živlů. Předali byste cizímu člověku stovky tisíc v hotovosti? Ne? Přesto se to děje, pod nátlakem se jim to daří. Jen v únoru lidé takto „odevzdali“ miliony korun.
Zdroje:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-podvodnici-maji-novy-trik-lide-jim-nosi-statisice-sami-271951
https://www.novinky.cz/clanek/krimi-stejna-finta-stejna-chyba-olomoucan-predal-neznamemu-muzi-v-obchodnim-dome-750-tisic-40513875
Množící se podvody s dálničními známkami
V Česku se objevil nový podvod. Tentokrát jde o roční dálniční známku pro osobní automobil za supervýhodnou cenu. Podvodná facebooková stránka nazvaná „Dálniční známka“ totiž vypustila pro někoho zdánlivě věrohodný příspěvek, na který se nachytalo už mnoho lidí. Vzhledem k tomu, že se v posledních týdnech v detekcích námi používaných nástrojů objevují blokace podvodných stránek, které nabízí dálniční známky za „zdánlivě“ výhodné ceny, důrazně vám doporučujeme kupovat dálniční známky pouze na oficiálních e-shopech u nás i v zahraničí. V ČR se jedná o stránky edalnice.cz. Seznam podvodných prodejců naleznete na níže uvedených odkazech.
Zdroje:
https://www.garaz.cz/clanek/novinky-rocni-dalnicni-znamka-za-250-kc-tady-neco-nehraje-v-cesku-se-objevil-novy-podvod-21014309
https://md.gov.cz/Media/Media-a-tiskove-zpravy/Neplatte-za-elektronickou-dalnicni-znamku-vic,-nez