ZELENÁ LINKA (HLÁŠENÍ PORUCH): 800 100 312 || KOLEKTORY (REZERVACE PRO FIRMY) || ŽÁDOST O VYJÁDŘENÍ || VEŘEJNÉ ZAKÁZKY
english version

Technické sítě Brno

Veřejné osvětlení města Brna

SVÍTÍME

VEŘEJNÉ OSVĚTLENÍ V ČÍSLECH

SVÍTÍME ZDRAVĚ A BEZPEČNĚ

HISTORIE OSVĚTLENÍ V BRNĚ

SLAVNOSTNÍ OSVĚTLENÍ

PROVOZ A ÚDRŽBA

Vánoční osvětlení Brna bude stejně zářivé, přesto úsporné. Za méně svítí i dominanty

Astronomický nárůst ceny elektřiny přinutil řadu měst pojmout letošní vánoční osvětlení ve skromnějším duchu. V Brně však budou svátky minimálně stejně zářivé jako v předešlých letech. Technické sítě, které mají vánoční osvětlení v jihomoravské metropoli na starosti,...

Pro zdraví člověka je důležitá denní porce tmy. V Brně se proto snažíme svítit šetrně

Pro ideální nastavení biologických hodin našeho organismu je klíčová správná úroveň „spánkového“ hormonu melatoninu. Lidský mozek však pro jeho tvorbu potřebuje jednu nezbytnou věc – tmu. I relativně slabá záře dokáže produkci hormonu zpomalit či zcela zastavit....

Na cyklostezkách svítíme Brňanům pod kola i nohy. Pomáhá nám k tomu tisícovka stožárů

Světlomety jízdních kol dokážou pročísnout tmu stále účinněji. Pokud však cyklista nemá k dispozici skutečně kvalitní vybavení, slouží svítidlo spíše k tomu, aby byl jezdec viděn, nikoli aby sám dobře viděl. Vyjížďka po setmění jej pak může snadno místo do plánovaného...

Veřejné osvětlení města Brna

Veřejné osvětlení patří mezi nejdůležitější služby obyvatelstvu. Jako významná součást životního prostředí se podílí na zajišťování bezpečnosti osob, silničního provozu, ale i ochrany veřejného a soukromého majetku.

Brněnské veřejné osvětlení v číslech

Světelných míst veřejného osvětlení

Světelných míst slavnostního osvětlení významných objektů

Hodin je veřejné osvětlení ročně v provozu

Roční spotřeba el. energie veřejného osvětlení v MWH

Jak v brně svítíme zdravě a bezpečně

Svítíme šetrně. Brno patří k energeticky nejúspornějším městům v ČR.

Využíváme regulátory napětí, čímž snižujeme energetickou náročnost veřejného a slavnostního osvětlení až o 26 %. Provozní doba veřejného osvětlení je 4 084 hodin ročně a s celkovou roční spotřebou cca 14 127 MWh a s průměrným příkonem 79W na 1 světelný bod se řadí statutární město Brno k energeticky nejúspornějším městům v České republice.

Svítíme tak, aby pod lampou nebyla nikdy tma. Pro vaše bezpečí.

Je potřeba svítit na cestu, ale neoslňovat. Svítíme tak, aby noční procházka parkem navozovala příjemné pocity, nikoliv obavy. A neustále dohlížíme na to, aby žádné zákoutí Brně neplánovaně neupadlo do temnoty. A daří se nám to! Dosažená průměrná nesvítivost ve městě je 0,48 %, což se vymyká běžným standardům. Pro představu, v jiných srovnatelných městech se průměrná hranice nesvítivosti pohybuje v rozmezí 3 – 4 %.

Intenzitu osvětlení regulujeme na dálku. Pomocí vlastnoručně vyvinutého řešení.

Pro ovládání veřejného a slavnostního osvětlení je ve městě Brně instalováno celkem 473 zapínacích (elektroměrových) rozváděčů. Pomocí časových spínačů je ovládáno 29 z nich, 444 rozváděčů je dálkově ovládáno pomocí radiodatové sítě.

Brno ve světlech desetitisíců lamp. Přesto nevyzařuje.

Kvalita i provozní stav veřejného osvětlení je předepsán technickými normami a standardy města Brna. Naším cílem ale není jen vyhovět standardům, ale pokusit se najít ideální rovnováhu mezi zdravým a bezpečným svícením. Pravidelně měříme svítivost, eliminujeme světelný smog a kde to je třeba, měníme nevyhovující zdroje veřejného osvětlení za ty, které jsou k životnímu prostředí šetrnější.

Historie veřejného osvětlení v Brně

Zavedení veřejného osvětlení

Osvětlení ulic bylo v Brně zavedeno v roce 1781 o slavnostech k poctě ruského následníka trůnu Pavla Petroviče a jeho choti Marie Fedorovny při jejich cestě do Vídně.

Lojové svítilny byly nahrazeny olejovými

Od zavedení veřejného osvětlení stálo na brněnských ulicích 277 svítidel, v nichž se svítilo lojem. Lojové svítilny byly od roku 1841 nahrazeny olejovými.

Založena Společnost pro osvětlování plynem

Uzavření smlouvy o veřejném osvětlení započalo novou epochou v osvětlování brněnských ulic a náměstí. Jednání se však protahovala a svítit plynem se začalo 1. ledna 1849.

Plně osvětlená i brněnská předměstí

Veřejné osvětlení se od počátku vztahovalo jen na město, na ulicích za městskou zdí byla doplňována postupně. Všechna tehdejší brněnská předměstí se dočkala plynového osvětlení teprve v roce 1860.

Počátek eletrifikace veřejného osvětlení

Prvních šest elektrických svítilen bylo postaveno v roce 1901 na Velkém náměstí. Roku 1914 se městská rada usnesla na postupném zavádění elektrického osvětlení v brněnských částech.

Slavnostní osvětlení k Brnu patří

Bez slavnostního osvětlení bychom si dnes už asi těžko mohli naše město představit. Stalo se neodmyslitelnou součástí městské infrastruktury a významnou rolí se podílí na zvýraznění architektonických památek města a pěší zóny v Brně.

Provoz a údržba veřejného osvětlení

Provozujeme 41 735 světelných míst, z toho je 41 209 světelných míst veřejného osvětlení ulic a 526 světelných míst slavnostního osvětlení kulturních památek a významných budov v Brně.

✓ Obnovujeme veřejné osvětlení, v roce 2021 jsme vyměnili 35 km kabelového vedení, 108 zkorodovaných stožárů a 21 pojistkových skříní

✓ V rámci preventivní údržby bylo provedeno v roce 2021 měření statiky metodou MASTAP u 4051 stožárů

✓ Naši technici každoročně vyřeší na 3 000 poruch veřejného osvětlení

✓ V současné době pokračujeme ve výměně stožárů a kabelového vedení – rekonstrukce nejstarších částí veřejného osvětlení města

✓ Poskytujeme služby měření jasu a statiky stožárů veřejného osvětlení  obcím a servisním organizacím, které pečují o veřejné osvětlení.

Galerie veřejného osvětlení v Brně

Dokumenty ke stažení