Jihomoravští hasiči cvičí v brněnských kolektorech. S dýchacími přístroji musejí zdolat 30metrové žebříky

Kolektory, Tiskové zprávy

Sestup po třicetimetrovém žebříku, bezmála kilometr a půl betonovými chodbami a výstup zpátky na povrch. To vše v plné výstroji a s dýchacími přístroji. Brněnské kolektory v průběhu února hostí pravidelný výcvik jihomoravských hasičů. Tři jednotky hasičů si během něj nanečisto vyzkoušejí zásah v podzemních prostorách.

Pravidelný výcvik jihomoravských hasičů se v brněnských kolektorech koná v průběhu celého února, vždy v pondělí a v pátek. Účastní se jej tři jednotky hasičů, celkem tedy 52 lidí, kteří se v podzemních prostorách pod Brnem postupně střídají.

„Jedná se o výcvik hasičů s kyslíkovými dýchacími přístroji. Běžně hasiči používají vzduchové dýchací přístroje, kyslíkové se využívají v případech, kdy zásah vyžaduje delší dobu nasazení hasiče s dýchacím přístrojem, tedy v řádech hodin. Tyto situace mohou nastat právě u zásahů v podzemí, respektive tunelech nebo kolektorech,“ přiblížil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

„Pro zúčastněné jednotky jsme v letošním roce vybrali trasu začínající u provozní budovy Technických sítí Brno v ulici Barvířská a pokračující do historického centra s výstupem šachtou Š4 v ulici Josefská. Její celková délka je přibližně 1 450 metrů,“ popisuje vedoucí Odboru kolektory Technických sítí Brno Michael Benža.

Kromě toho hasiče na začátku a na konci celého cvičení čekají výzvy v podobě žebříků. Ten, po němž do kolektorů sestupují, měří 31 metrů, při výstupu pak zdolají ještě o metr více. „Samotný třicetimetrový sestup a výstup po žebřících v kompletní hasičské ústroji je poměrně fyzický náročný,“ dodává mluvčí hasičů s tím, že znalost prostředí kolektorů může být pro hasiče v případě reálného zásahuvelice užitečná.