Vánoční osvětlení Brna bude stejně zářivé, přesto úsporné. Za méně svítí i dominanty

Veřejné osvětlení

Astronomický nárůst ceny elektřiny přinutil řadu měst pojmout letošní vánoční osvětlení ve skromnějším duchu. V Brně však budou svátky minimálně stejně zářivé jako v předešlých letech. Technické sítě, které mají vánoční osvětlení v jihomoravské metropoli na starosti, totiž nakupují elektřinu vždy na dva další roky dopředu. Ta pro roky 2022 a 2023 tak odpovídá předešlým, přívětivějším tržním cenám z roku 2021.

Vánoce se v Brně nemusejí oblékat do skromnějšího kabátu i díky tomu, že slavnostní osvětlení v centru je zásluhou využití LED technologie úsporné. Například 17metrový smrk na Náměstí svobody, který se rozsvítil 25. listopadu, má celkem 24 tisíc světélek, 80 menších svítících hvězd, 60 větších hvězd a velkou svítící špici. Jeho celková denní spotřeba elektřiny však činí pouze 330 korun. „LEDky“ najdeme i na dalších 18 živých stromech lemujících náměstí. Na nich je umístěno celkem 70 světelných řetězů, které dohromady na délku měří 1,2 kilometru. Jejich celková spotřeba za jeden den: 91 korun.

Jen 2 procenta nákladů

Kromě vánočního zajišťují Technické sítě i veškeré slavnostní osvětlení v Brně. Celkově tak nasvěcujeme 72 významných brněnských budov, soch a dalších objektů. Nutno však podotknout, že ve stejném režimu jako pouliční osvětlení funguje pouze 33 z nich. Další zhasínají již o půlnoci nebo se rozsvěcují jen o víkendech a státních svátcích.

U památek typu páter Středa či Žárovka Edison postačí k nasvícení jedno či dvě svítidla. V případě Špilberku nebo Petrova však jde již téměř o stovku. Přesto tvoří slavnostní osvětlení v rámci veškerého veřejného procentuálně pouze malou část. Z celkového počtu 44 tisíc svítidel jich na něj připadá pouze 800. Ty spotřebovávají zhruba 281,15 MWh, což odpovídá asi 2 procentům veškerých výdajů za osvětlení.

Špilberk i Petrov budou svítit úsporně

Ačkoli je tedy slavnostní osvětlení z pohledu spotřeby zodpovědné pouze za malou část ročních výdajů, snažíme se jej ve spolupráci s městem činit stále úspornějším. Současná modernizace se v tomto směru dotýká dvou největších světelných soustav – Špilberku a Petrova. U brněnské pevnosti již proběhla kompletní výměna původního osvětlení, které nahradilo úsporné LED řešení. V případě vnitřních prostor hradu jsme pak zvolili technologii RGBV, která umožňuje barevné nasvícení a zároveň pomáhá ušetřit až 40 procent nákladů. Největší brněnská katedrála pak již má vypracovanou studii na výměnu starého osvětlení za „LEDky“, přičemž část soustavy už funguje s novými svítidly.

Nezapomínáme ani na běžné veřejné osvětlení. V posledních letech jsme tisícovky starých sodíkových svítidel vyměnili za již několikrát vzpomínanou LED variantu. Budeme v této činnosti i nadále pokračovat, neboť současná energetická situace jasně dokládá, že jde o krok, který se dlouhodobě vyplácí. V neposlední řadě vytvářejí moderní svítidla díky teplejší chromatičnosti přátelštější prostředí pro všechny obyvatele města, včetně těch ze zvířecí a rostlinné říše.