Na cyklostezkách svítíme Brňanům pod kola i nohy. Pomáhá nám k tomu tisícovka stožárů

Veřejné osvětlení

Světlomety jízdních kol dokážou pročísnout tmu stále účinněji. Pokud však cyklista nemá k dispozici skutečně kvalitní vybavení, slouží svítidlo spíše k tomu, aby byl jezdec viděn, nikoli aby sám dobře viděl. Vyjížďka po setmění jej pak může snadno místo do plánovaného cíle přivést na pohotovost. V podzimních a zimních měsících se navíc přítmí vkrádá brzy a na brněnských cyklostezkách je tak i po západu slunce stále rušno. Nejezdí tu zároveň pouze kolaři, ale i jezdci na inline bruslích. Stezky rovněž využívá řada chodců včetně rodin a maminek s kočárky.

Technické sítě Brno se starají o to, aby bylo na místních cyklistických trasách i s příchodem tmy stále dobře vidět. Za pomoci necelé tisícovky stožárů osvětlujeme zhruba 30 kilometrů brněnských cyklostezek, což zvyšuje bezpečnost všech uživatelů těchto komunikací. Činíme tak zároveň s maximálním ohledem na zvířecí ekosystémy a přihlížíme i k úspornosti využívaného osvětlení.

Nenáročné LEDky i automatické fotobuňky

V dnešní složité energetické situaci je třeba upřednostňovat úsporná řešení. Na rekonstruovaných či nově budovaných trasách proto instalujeme moderní LED svítidla. Naposledy jsme jimi vyhnali tmu z rušné cyklostezky u Anthroposu. Nutno však podotknout, že ani klasické sodíkové lampy nejsou v tomto případě ve srovnání s běžným veřejným osvětlením žádnými energetickými Otesánky. U cyklistických tras je totiž zapotřebí osvětlit mnohem užší plochu daleko nižší intenzitou. Jednotlivé stožáry proto bývají poměrně daleko od sebe a jejich výška obvykle nepřesahuje pět metrů.

I přesto, že svítit pod kola či nohy návštěvníků cyklostezek není energeticky přespříliš nákladné, stále zde hledáme ekonomičtější alternativy. V Technických sítích Brno proto na vybraných úsecích Svitavského nábřeží aktuálně testujeme fotobuňky, které za chodcem či cyklistou samy ztlumí intenzitu osvětlení na desetinu. Lépe řečeno, tato technologie nám umožňuje svítit pouze v momentě, kdy se na stezce někdo pohybuje, a energie se tak nespotřebovává nadarmo.

Teplejší světlo – větší šetrnost k přírodě

Při osvětlování cyklostezek je velmi důležité myslet i na ty, kteří mají své skrýše a příbytky v okolí tras. Ačkoli je Brno nejlidnatějším městem Moravy, i na jeho území se vyskytuje řada chráněných zástupců savců, ptáků, obojživelníků či hmyzu. Při instalaci svítidel věnujeme proto speciální péči tomu, aby záře osvětlovala zejména úzký pruh trasy a co nejméně přilehlé okolí. Nově instalovaná LED svítidla zároveň disponují takzvanou teplejší chromatičností. To znamená, že jsou mnohem šetrnější vůči přírodě a neznečišťují světelným smogem přilehlé okolí.